"PUMPTRACK W EŁKU"

DSC 0107popr

W dniu 29 listopada 2014r. w Ełku odbyło się otwarcie toru rowerowego Pumptrack. Projekt powstał z inicjatywy młodych ludzi, podopiecznych ełckich streetworkerów.

„Pumptrack" jest torem rowerowym, który składa się z garbów oraz profilowanych zakrętów ułożonych tak, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania, idealne połączenie bezpiecznej zabawy na rowerze i wszechstronnego treningu - zarówno dla profesjonalistów, jak i całych rodzin, włączając w to najmłodszych rowerzystów. To coraz bardziej popularny sposób na aktywność sportową, który rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi będąc jednocześnie bezpieczną zabawą na każdym poziomie zaawansowania. Takie zastosowanie pumtracku daje wiele możliwości oddziaływań profilaktycznych, promujących zdrowy tryb życia wśród całych rodzin.

Tor rowerowy z przeszkodami o wymiarach: ok. 120 m długości (3 pętle), 1,5 m szerokości, wysokość przeszkód od 0,5 do 1,4 m, powstał za targowiskiem miejskim (w sąsiedztwie rzeki Ełk oraz torów kolejowych).

Inwestycja została wykonana przez miasto na wniosek ełckiego Stowarzyszenia „Alternatywa" w ramach tzw. „Inicjatywy Lokalnej".

Do wykonania toru zużyto prawie 50 ton specjalnej mineralnej substancji zagęszczającej (tor wykonany tylko z samej ziemi byłby niestabilny).

Otwarcie Pumptracka połączone było z zawodami. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy natomiast laureatom wręczone zostały nagrody.

DSC 0079popr   DSC 0092popr   DSC 0102popr         DSC 0103popr     DSC 0105popr        DSC 0108popr